شنبه 05 خرداد 1403 - 25 May 2024
تاریخ انتشار: 1402/11/01 09:01
کرونا | آنفلوآنزا
کد خبر: 127663

شیوع مجدد ویروس کرونا| افزایش مراجعان مبتلا به ویروس‌های تنفسی

رئیس اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به شیوع ویروس کرونا و آنفلوآنزا گفت اگر در خانواده کسی بیشتر از سه روز تب و علائم پیش رونده داشت و دچار تنگی نفس شد حتماً به مراکز درمانی مراجعه کند.

به گزارش رصدورزشی، از یکشنبه هفته گذشته تا روز شنبه ۳۰ دی ماه ۱۴۰۲ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۱۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی و ۱۶۶ نفر آنها بستری شدند. مجموع بیماران مبتلا به کرونا در کشور به ۷ میلیون و ۶۲۶ هزار و ۲۲ نفر رسید.

در طول ۷ روز گذشته (یکشنبه ۲۴ تا شنبه ۳۰ دی ماه)، ۱۰ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به ۱۴۶ هزار و ۷۷۷ نفر رسید.

عاطفه عابدینی فوق تخصص ریه در برنامه «روزنه» درباره شیوع سرماخوردگی جدید شبیه کرونا اظهار کرد: ما همیشه در پاییز و زمستان با شیوع آنفولانزا و کرونا و برخی ویروس‌ها با علائمی شبیه سرماخوردگی یعنی تب و بدن درد و افزایش سرفه و تغییر صدا مواجه می‌شویم.

وی افزود: خانواده‌ها به ویژه کودکان مقطع ابتدایی و پیش دبستانی طی چند هفته اخیر دچار علائمی مانند سرفه، تنگی نفس، گلودرد و تب شدند که از زیرسویه‌های اومیکرون و یا آنفولانزا و در برخی موارد عفونت است.

رئیس اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری گفت: ما معمولاً در این موقع از سال انتظار داریم که میزان شیوع آنفلوآنزا و علائم تشدید تنفسی و عفونت ویروسی خیلی کم شده باشد اما الان تعداد مراجعه به مطب‌ها و بیمارستان‌ها به ویژه در بخش اطفال به دلیل عفونت‌های ویروسی به صورت آنفولانزا بسیار زیاد است.

عابدینی در مورد درمان این بیماری اظهار کرد: این بیماران در چند روز اول که تب و آبریزش بینی و سرفه دارند بهتر است قرنطینه باشند اما اگر سرفه‌های تحریکی بعد از آن را داشته باشند نیازی به قرنطینه نیست و فقط باید درمان‌ها را ادامه دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: معمولاً افراد مبتلا به عفونت‌های ویروسی ظرف پنج تا هفت روز بهبود پیدا می‌کنند مگر اینکه بیماری زمینه‌ای یا نقص ایمنی و دیابت و یا کهولت سن داشته باشند.

فوق تخصص ریه ضمن توصیه هموطنان به رعایت اصول بهداشتی اظهار کرد: اگر در خانواده کسی بیشتر از سه روز تب و علائم پیش رونده داشت و دچار تنگی نفس شد حتماً به مراکز درمانی مراجعه کند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/2om7vl