یک‌شنبه 31 تیر 1403 - 21 Jul 2024
تاریخ انتشار: 1401/09/09 06:27
رئیس سازمان خصوصی‌سازی:
کد خبر: 32649

۳۰۰ شرکت به لیست واگذاری خصوصی‌سازی بازگشت

حسین قربان زاده گفت: طبق مصوبات قبلی دولت بیش از ۳۰۰ شرکتی که از لیست واگذاری خصوصی‌سازی خارج شده بود که مجددا در لیست واگذاری قرار گرفتند. همچنین در ماه آتی مزایده‌های دیگری خواهیم داشت که مربوط به واگذاری استقلال و پرسپولیس است و در دی ماه شاهد واگذاری بلوک مدیریتی این دو باشگاه خواهیم بود.

حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در نشست خبری با اصحاب رسانه که عصر امروز در محل این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: طبق مصوبات قبلی دولت برخی از شرکت‌ها از لیست واگذاری خصوصی‌سازی خارج شده بودند اما با قانون و مصوبه جدید در سال ۱۴۰۱، بیش از ۳۰۰ شرکتی که از لیست واگذاری خارج شده بود، مجددا در لیست قرار گرفتند و در نهایت در هیات دولت این امر مصوب شد.

وی با اشاره به اتمام واگذاری بلوک ۱۲ درصدی هلدینگ خلیج فارس، گفت: در ماه‌های آتی مزایده‌های دیگری خواهیم داشت که مربوط به واگذاری استقلال و پرسپولیس است و در دی ماه شاهد واگذاری بلوک مدیریتی این دو باشگاه خواهیم بود؛ با این واگذاری سهام دولت به اقلیت می‌رسد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی بیان کرد: با مذاکره‌های انجام شده در واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس، اهمیت اهلیت و صلاحیت بیش‌ از پیش مورد نظر بوده و در واقع دولت در واگذاری این باشگاه‌ها به دنبال تامین مالی نیست و تنها هدف مالکیت بهره‌ور را دنبال می‌کند؛ در این واگذاری مشوق‌هایی نیز در نظر گرفته شده است.

قربان‌زاده با بیان اینکه به‌طور حدودی ۱۷ الی ۵۱ درصد سهام سرخابی‌ها واگذار خواهد شد، گفت: پنجره بارگذاری مدارک دو باشگاه استقلال و پرسپولیس از ۱۵ آذرماه برای AFC باز می‌شود و این دو باشگاه تا پایان سال فرصت دارند مدارک خود را بارگذاری کنند.

حذف قیمت‌گذاری دستوری از ۲ خودروساز بزرگ

وی افزود: در خصوص واگذاری خودروسازان نیز طی سه جلسه با حضور وزیر اقتصاد، مسئولان وزارت نفت، صاحب‌نظران خودرویی و دانشگاهی، موضوع واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا بررسی شد و اجماع نظرها بر این بود که پیش‌ از هر موضوعی بر بحث تعیین چشم‌انداز صنعت حداقل تا ۵ سال مشخص باشد تا افقی در سرمایه‌گذاری خریداران ایجاد بشود. قرار بر این است تا پایان امسال، قیمت‌گذاری دستوری از محصولات این خودروسازان حذف بشود؛ با این حذف، خودروسازان از مدیریت بخش خصوصی بهره‌مند می‌شود. همچنین توافق شد تا خودروهای پرتیراژ به فهرست عرضه بورس کالا افزوده بشود.  

رئیس سازمان خصوصی‌سازی تشریح کرد: پیشنهاد سازمان خصوصی سازی بر این بوده که پس از اتمام بحث قیمت‌گذاری دستوری، موضوع واگذاری سهام تودلی در اولویت رسیدگی قرار بگیرد و به این واسطه بتوان سهام دولت را واگذار کرد.

قربان‌زاده با اشاره به شرایط شرکت‌های مس و فولاد نیز گفت: شرایط شرکت‌های مس و فولاد هم مانند وضعیت دولت در سایپا و ایران خودرو است، بر این اساس با تصویب شورای عالی سیاست اصل ۴۴ یک ماه به وزارت‌خانه های ذی‌ربط و شرکت‌های مادرتخصصی فرصت داده شد برای جایگزینی وثایق اقدام کنند که تاکنون این اتفاق رخ نداده است. پس از طی شدن یک ماه وزارت اقتصاد اختیار دارد از سایر سهام دولت در لیست واگذاری جاگذاری کند.

سود سهام عدالت ۲ برابر شد

رئیس سازمان خصوصی‌سازی مطرح کرد: سود سهام عدالت در مقایسه با سال گذشته، دوبرابر شده است و این سود در مرحله نخست تا پایان آذرماه و در مرحله دوم تا پایان سال به حساب مشمولان واریز خواهد شد.

وی ادامه داد: مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به‌زودی برگزار خواهد شد و برای مجامع این شرکت‌ها مدل جدیدی در نظرگرفته شده که در ماه آتی شورای‌عالی بورس آن را مصوب خواهد کرد.

قربان‌زاده همچنین درمورد جاماندگان سهام عدالت در پایان سخنان خود با اشاره به جاماندگان سهام عدالت، گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده تعداد جاماندگان سهام عدالت ۳.۵ میلیون نفر اعلام شده است و به‌ازای هر نفر رقمی معادل ۱۰ میلیون تومان سهام در نظر گرفته شده اما تاکنون پرتفوی سهام به مرحله نهایی نرسیده است.

 

سنا


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/36bka9