جمعه 01 تیر 1403 - 21 Jun 2024
تاریخ انتشار: 1402/10/26 08:19
کرونا
کد خبر: 127152

توضیحات وزرات بهداشت درباره ورود سویه جدید کرونا به کشور|جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا در جهان

معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد یک سویه جدید به نام JN۱ از زیرسویه‌های اومیکرون در برخی کشورها شایع شده اما هنوز شیوع آن در کشور گزارش نشده است

به گزارش رصد ورزشی،بنابر تازه‌ترین به‌روزرسانیِ «ورلداُمتر» از آمار جهانی کروناویروس (کووید ۱۹)، مجموع موارد ابتلا در کشورهای مختلف تاکنون به ۷۰۱ میلیون و ۷۴۲ هزار و ۳۹۳ نفر رسیده و مرگ شش میلیون و ۹۶۸ هزار و ۸۴۲ بیمار نیز تأیید شده است.

بنابر داده‌های جهانی ورلداُمتر روز گذشته در کشورهای مختلف بیش از ۹۰۰۰ مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس شناسایی و ۱۸ فوتی گزارش شده است.

حسین فرشیدی امروز در یک نشست خبری درباره سویه جدید کرونا در جهان اظهار کرد: یک سویه جدید به نام JN۱ از زیرسویه‌های اومیکرون در برخی کشورها شایع شده اما هنوز شیوع آن در کشور گزارش نشده است. این سویه بیماری‌زایی بیشتری نسبت به سایر سویه‌ها دارد و میزان سرایت آن بیشتر است به طوری که میزان ابتلا به کرونا در آمریکا را دو برابر کرده و به سویه غالب تبدیل شده است.

وی افزود: نکته مثبت این است که میزان مرگ و میر ناشی از این سویه کرونا بالاتر از سویه قبلی اومیکرون نیست و واگیر بیشتری دارد.

فرشیدی ادامه داد: البته سویه‌های کرونا هیچ ‌جا ماندگار نیستند و به سایر کشورها نیز سرایت میکنند ما در حال رصد موارد تب دار و مشکوک به کرونا در کشور هستیم و نمونه‌گیری از موارد مشکوک را انجام می‌دهیم و سویه‌های مختلف را رصد می‌کنیم. از هر استان بر اساس جمعیتی که مشکوک به کرونا هستند از درصدی از افراد نمونه‌گیری می‌شود و بدین ترتیب ماهانه ۱۰۰۰ نمونه از افراد مشکوک گرفته‌ می‌شود.

به گفته وی، مورد مشکوک به ابتلا به سویه جی‌ان‌۱ در کشور شناسایی شده اما هنوز به طور قطعی در کشور تایید نشده است و به محض تایید، اعلام خواهد شد.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/39d7pw