شنبه 05 خرداد 1403 - 25 May 2024
تاریخ انتشار: 1402/05/21 01:00
یارانه نقدی
کد خبر: 121108

فوری؛ خبر خوش یارانه ای صبح پنج شنبه برای همه | یارانه نقدی ۲ میلیونی در حساب سرپرست خانوار از امروز

یارانه معیشتی دولت 120 هزار تومان افزایش یافته و رقم آن به 520 هزار تومان رسیده است. اما پرداخت یارانه دو میلیونی به خانوارها شروطی دارد. این شروط چیست و یارانه جدید شامل کدام افراد می‌شود؟

یارانه نقدی |  در فاز نخست یارانه نقدیتشویقی برای سه دهک کم‌درآمد جامعه، به‌شرط استفاده از 80درصد اعتبار یارانه به خرید کالا، 80هزار تومان اعتبار اضافه به آنها اختصاص می‌یافت و در گام بعدی، مبلغ خرید شرطی به 50درصد کاهش یافت و مبلغ یارانه تشویقی نیز به 120هزار تومان رسید.ثبت‌نام از افرادی که تاکنون از دریافت یارانه نقدیجا مانده‌اند یا متقاضی جدید دریافت یارانه هستند نیز همچنان ادامه دارد. این افراد می‌توانند با مراجعه به تارنمای پنجره ملی خدمات هوشمند نسبت به ثبت‌نام خانوار خود اقدام کنند. با تصمیم دولت یارانه نقدی سه دهک جامعه با استفاده از 70 درصد خرید کالابرگی افزایش می یابد آخرین اخبار یارانه نقدی را در ادامه می خوانید: 

\r\n\r\n

یارانه معیشتی دولت 120 هزار تومان افزایش یافته و رقم آن به 520 هزار تومان رسیده است. اما پرداخت یارانه دو میلیونی به خانوارها شروطی دارد. این شروط چیست و یارانه جدید شامل کدام افراد می‌شود؟

\r\n\r\n

یارانه معیشتی برای مردم مهم است. یارانه معیشتی واریز شد. یارانه معیشتی همانند دوره های قبل پرداخت شد. یارانه معیشتی برای هر نفر 55 هزارتومان پرداخت می شود. آخرین اخبار از یارانه معیشتی در سال جدید را با هم می خوانیم.

\r\n\r\n

سه دهک اول جامعه یارانه 400 هزار تومانی دریافت می‌کنند. اما از این ماه یارانه آنها می‌تواند تا 520 هزار تومان هم برسد. اما مشروط به اینکه افراد 50 درصد مبلغ یارانه خود را نقدی دریافت نکنند و به جای آن کالا بخرند.

\r\n\r\n

افزایش 120 هزار تومانی یارانه نقدی

\r\n\r\n

این شرط جدید دولت برای افزایش 120 هزار تومانی یارانه نقدی است. آنگونه که دولت اعلام کرده افراد سه دهک اول جامعه می‌توانند ماهانه 520 هزار تومان یارانه نقدی دریافت نند اما مشروط به اینکه هر ماه نیمی از مبلغ یارانه نقدی خود یعنی 200 هزار تومان آن را کالا بخرند و تنها 200 هزار تومان آن را نقدی برداشت کنند. در این صورت است که به 200 هزار تومان مبلغ خرید از سبد کالا، 120 هزار تومان دیگر هم اضافه می‌شود و افراد می‌توانند تا 320 هزار تومان کالا خریدار کنند.

\r\n\r\n

به عبارتی یارانه نقدی به ازای هر نفر از سه دهک اول 520 هزار تومان شده که 320 هزار تومان آن را باید صرف خرید سبد کالا شود و تنها 200 هزار تومان آن را می‌توان نقدی برداشت کرد.

\r\n\r\n

با این حساب، یارانه نقدی یک خانوار چهار نفره در دهک اول تا سوم که پیش از این یک میلیون و 200 هزار تومان بود به دو میلیون و 80 هزار تومان می‌رسد که تنها می‌توان 800 هزار تومان آن را نقدی برداشت کرد و با یک میلیون و 280 هزار تومان دیگر باید کالا خرید.

\r\n\r\n

نکته دیگری که وجود دارد این است که سبد خرید کالا از قبل مشخص است و شامل 11 قلم کالایی می‌شود که با قیمت سال 1401 محاسبه می‌شود.

\r\n\r\n

دولت اعلام کرده که در صورت موفقیت این طرح و استقبال از آن، افزایش یارانه نقدی به دهک‌های چهارم تا پنجم هم می‌رسد.

\r\n\r\n

سبد یارانه نقدی شامل چه کالاهایی می‌شود؟

\r\n\r\n

براساس اطلاعیه وزارت کار سبد کالابرگ شامل ماست، شیر، پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم‌مرغ می‌شود. مردم مختارند که از هر نام و نشان و برند تجاری کالای مورد نیاز خود را از بین 10 قلم کالای ذکر شده تهیه کنند و دولت طبق سبد کالای مشخص شده مابه‌التفاوت قیمت کالا را در طول دوره پرداخت می‌کند.

\r\n\r\n

معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک، گفت: این مرحله از شب سه‌شنبه 10مرداد 1402 آغاز شده و بر این اساس افرادی که از سه دهک پایین درآمدی بتوانند حداقل 50درصد یارانه نقدی خود را به مبلغ 200هزار تومان از 11قلم کالای منتخب سبد معیشت خریداری کنند، مشمول شارژ 120هزار تومان اعتبار اضافی خواهند شد.

\r\n\r\n

علی‌رضا عسگریان افزود: شارژ اضافه در طرح کالابرگ الکترونیک فعلاً برای سه دهک پایین درآمدی به تعداد 8 تا 9میلیون خانوار و به استعداد 29میلیون نفر جمعیت کشور معادل یک‌سوم جمعیت اجرا می‌شود.

\r\n\r\n

او در مورد اینکه آیا در طرح کالابرگ الکترونیک امکان گرانفروشی یا فروش کالاهای اجباری وجود دارد یا نه، اعلام کرد: 11قلم کالای سبد معیشت شامل ماست، شیر، پنیر، قندوشکر، روغن، برنج، مرغ و تخم‌مرغ، گوشت منجمد، ماکارونی و حبوبات) همه از کالاهای تعزیراتی هستند که اگر کسی گرانفروشی کند، حتی بدون کالابرگ الکترونیک نیز می‌توان به تعزیرات شکایت کرد.

\r\n\r\n

عسگریان همچنین در مورد فروش کالای اجباری نیز اعلام کرد: اگر فردی هر تعداد کالای دیگر هم خریداری کند، فقط 11قلم کالای مورد نظر سبد معیشت مشمول یارانه است و اگر فردی بیش از این اقلام خریداری کند مشمول اعتبار کالابرگ نمی‌شود. البته خرید همه اقلام اجباری نیست و حتی فرد می‌تواند کل اعتبار یارانه خود را به خرید یک یا چند قلم خاص از این 11قلم اختصاص دهد و مشمول یارانه شود؛ اما خرید کالاهای خارج از سبد، مشمول یارانه نخواهد بود.

\r\n\r\n

فعال‌سازی یارانه تشویقی برای دهک‌های جدید

\r\n\r\n

معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه آیا دهک‌های جدیدی مشمول طرح کالابرگ الکترونیک می‌شوند، گفت: در حال حاضر سه دهک کم‌درآمد مشمول کالابرگ الکترونیکی همراه با اعتبار اضافه شده‌اند و احتمالاً تا یک‌ماه آینده دو دهک 4و 5 هم مشمول این طرح خواهند شد.

\r\n\r\n

او تأکید کرد: طرح کالابرگ به‌صورت کاملاً اختیاری اجرا می‌شود و در حال حاضر برای همه یارانه‌بگیران کشور اعتبار یارانه‌ای در قالب کالابرگ، یک‌ماه زودتر شارژ می‌شود، اما در مورد سه دهک کم‌درآمد به‌شرط خرید 50درصد از اعتبار یارانه در کالابرگ خود، 120هزار تومان هم برای جبران تورم، شارژ اضافه داده خواهد شد تا از همان 11قلم کالا خریداری کنند.

\r\n\r\n

عسگریان اظهار کرد: سیاست دولت این است که سبد معیشت خانوارها که براساس مؤسسه انستیتو تغذیه تعریف شده، همه نیازهای غذایی خانوار از نظر پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و ریزمغذی‌ها را دارد و اصرار ما این است که این سبد به مصرف خانوارها برسد و دولت می‌خواهد هرگونه تورمی را که به قیمت این کالاها وارد می‌شود از طریق یارانه جبران کند.

\r\n\r\n
سیر تکامل کالابرگ الکترونیک
\r\n\r\n

یارانه نقدی، قبل از حذف ارز ترجیحی معادل 45هزار و 500تومان بود، اما از بهار سال گذشته این یارانه برای سه دهک کم‌درآمد تا 400هزار تومان و برای 6دهک دیگر تا 300هزار تومان افزایش یافت تا تورم تحمیل شده به سبد غذایی خانوار از محل حذف ارز ترجیحی جبران شود. با این کار، منابع ماهانه یارانه به 27هزار میلیارد تومان رسید، اما در ادامه به‌واسطه تکلیفی که در قانون بودجه برای حمایت از معیشت خانوارها بعد از حذف ارز ترجیحی بر عهده دولت گذارده شده است، اجرای طرح کالابرگ در دستور کار قرار گرفته و دولت برای هدایت یارانه نقدی به سمت خرید کالاهای اساسی و امنیت غذایی خانوارها، تخصیص مشوق‌های یارانه‌ای به خریداران کالا در طرح کالابرگ را اجرایی کرده و به‌تدریج قرار است همه خانوارهای یارانه‌بگیر مشمول این حمایت‌ها شوند.

\r\n\r\n

در فاز نخست یارانه تشویقی برای سه دهک کم‌درآمد جامعه، به‌شرط استفاده از 80درصد اعتبار یارانه به خرید کالا، 80هزار تومان اعتبار اضافه به آنها اختصاص می‌یافت و در گام بعدی، مبلغ خرید شرطی به 50درصد کاهش یافت و مبلغ یارانه تشویقی نیز به 120هزار تومان رسید.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/3epb8a