یک‌شنبه 03 تیر 1403 - 23 Jun 2024
تاریخ انتشار: 1399/04/05 07:30
کد خبر: 10027

افشاگری های عجیب مدیر پیشین استقلال

پندار توفیقی: قرارداد تیام و جپاروف با ۷۰ هزار دلار تمدید می‌شد ؛ بدنه ورزش کشور خیلی به پرسپولیس علاقه دارد

پندار توفیقی مدیر سابق باشگاه استقلال در گفت‌وگویی دست به افشاگری‌های جالبی زده و نکات بسیار مهمی را برای اولین بار فاش کرد.

 

برگزاری مراسمی برای تقدیر از افرادی که در آزادی احمد فیض‌کریملو، هافبک اسبق استقلال نقش‌آفرینی کردند، فرصت بسیار خوبی را فراهم کرد تا با پندار توفیقی در رابطه با وضعیت گذشته و کنونی استقلال همکلام شویم. پندار توفیقی مدیر سابق که در مقطعی مسئول عقد قرارداد با بازیکنان و مربیان آبی بود، در گفت‌وگویی دست به افشاگری‌های جالبی زده و نکات بسیار مهمی را برای اولین بار فاش کرد که به اتفاق آن‌ها را مرور می‌کنیم‌:

پندار توفیقی گفت:

حال و روز این روز‌های استقلال را خودتان مشاهده می‌کنید. تغییرات مکرر مدیریت شرایطی را ایجاد کرده که… البته با همه این موارد امیدوارم حال استقلال بهتر شود. اغلب بازیکنان کنونی این تیم در دوران مدیریت من جذب شدند. اگر تیم سال ۹۷ استقلال حفظ می‌شد، قهرمان آسیا می‌شدیم ولی متأسفانه شرایط به گونه‌ای دیگر رقم خورد. هیئت مدیره مرتب تغییر می‌کند و مدیران نمی‌دانند تا چه زمانی باقی خواهند ماند. فکر می‌کنم در خلال لیگ برتر من با پنج سال حضور مستمر در استقلال بیشترین استمرار مدیریتی را داشته‌ام.

پندار توفیقی گفت:

وریا غفوری و چند بازیکن بزرگ دیگر در دورانی که من مسئول نقل و انتقالات بودم، استقلالی شدند. علاوه بر آن‌ها بازیکنانی همچون مهدی قایدی، شاهین طاهرخانی و سینا خادمپور را هم خریدم. وقتی سراغ این بازیکنان رفتم، به من گفتند توفیقی در استقلال مهدکودک راه انداخته ولی حالا اغلب تیم‌های لیگ برتری حسرت همین بازیکنان را می‌خورند.

پندار توفیقی گفت:

بگذارید ماجرای تیام و جپاروف را به طور صحیح و شفاف بیان کنم. برخلاف جوی که راه انداختند، صراحتاً می‌گویم آقایان خودشان تیام را فروختند ولی آن را به اسم من تمام کردند. هنگامی که این بازیکن از استقلال جدا شد، من دیگر عملاً سمتی در باشگاه نداشتم، چون از وزارت ورزش نمی‌خواستند توفیقی در استقلال بماند. قرارداد تیام به گونه‌ای تنظیم شده بود که او فقط در همان شب بعد از بازی با ذوب‌آهن در لیگ قهرمانان آسیا که با پیروزی استقلال تمام شد، می‌توانست ۲۰۰ هزار دلار بدهد و برود، اما از فردای آن روز حکایت طبق قرارداد چیز دیگری می‌شد. ضمن احترام به همه بازیکنان استقلال قاطعانه معتقدم تیام فوق العاده بهتر از شیخ دیاباته است و بازیکنی مانند او دیگر سخت به فوتبال ایران خواهد آمد.

پندار توفیقی گفت:

این دو بازیکن اصلاً با هم قابل مقایسه نیستند. وقتی برای تیام در کویت مشکل پیش آمده بود و پاسپورت این بازیکن به خاطر ۳۰ هزار دلار گرو برداشته شده بود، ما این مبلغ را از طریق یکی از دوستان در کویت پرداخت کردیم و از این بازیکن دستخط گرفتیم. دستخطی که عملاً حکم پیش‌قرارداد فصل آینده را داشت به همین خاطر صراحتاً به هیئت مدیره گفتم او بازیکن ماست و نمی‌تواند جای دیگری برود. در ترکیه هم تأکید کردم با توجه به اینکه می‌دانم تیام دچار مشکل مالی شده، اگر به او در اینجا (استانبول) ۳۰ هزار دلار دیگر بپردازیم و دلش را به دست بیاوریم، تمدید قراردادش قطعی می‌شود. همان زمان جپاروف هم در ترکیه بود و اگر ۴۰ هزار دلار نقدی می‌پرداختیم، این بازیکن هم قراردادش را تمدید می‌کرد. در واقع با ۷۰ هزار دلار قرارداد هر دو بازیکن را تمدید می‌کردیم ولی برایم جای سؤال است که چطور مدیران محترم باشگاه استقلال چنین کاری را انجام ندادند؟ باور کنید هنوز این مسئله برایم جای سؤال دارد. داستان مجید حسینی هم تقریباً به همین شکل بود. این بازیکن نیز نباید تحت هیچ شرایطی در آن مقطع از استقلال جدا می‌شد ولی شد!

پندار توفیقی گفت:

یک نکته را صادقانه به شما بگویم. به نظرم در بدنه ورزش کشور علاقه به تیم پرسپولیس خیلی زیاد است؛ خیلی زیاد. این نکته‌ای است که به آن اعتقاد دارم.

پندار توفیقی گفت:

وقتی وینفرد شفر را آوردیم، قرار شد ۳۵۰ هزار دلار تا پایان فصل بگیرد و برای تمدید قراردادش نیز به صورت مکتوب طی کرده بودیم این اتفاق فقط در صورتی می‌افتد که استقلال بتواند سهمیه آسیایی بگیرد. طبق مفاد موجود در قرارداد اگر استقلال قهرمان لیگ برتر می‌شد که هیچ ولی اگر سهمیه آسیایی از طریق فتح جام‌حذفی به دست می‌آمد، قرارداد شفر فقط در شرایطی تمدید می‌شد که تیم در پایان فصل از رتبه سوم پایین‌تر نباشد. اگر تمامی شرایط محقق می‌شد، آن وقت قرارداد مربی آلمانی با ۶۰۰ هزار دلار به صورت اتوماتیک تمدید می‌شد ولی ناگهان از وزارت ورزش به مدیران باشگاه استقلال اعلام کرد که توفیقی دیگر کاری به قرارداد سرمربی نداشته باشد. آقای افتخاری و آقای ملکی داخل اتاق رفتند و به صورت تلفنی با یکی از مدیران وزارت ورزش پیرامون این مسئله وارد مذاکره شدند. وزارتخانه تأکید می‌کرد قید «تمدید قرارداد اتوماتیک» برداشته شود و به جای آن این مسئله داخل قرارداد بیاید که «در صورت توافق طرفین» قرارداد آقای شفر تمدید خواهد شد. همین بند موجب شد پس از قهرمانی استقلال در جام‌حذفی وینفرد شفر اعلام کند توافق قبلی را قبول ندارد و براساس شرایط جدید قرارداد می‌بندد! این مسئله کاملاً طبیعی بود، چون هر کس دنبال منافع خودش است.

پندار توفیقی گفت:

صراحتاً بگویم آقای افتخاری در دورانی که مدیرعامل باشگاه استقلال بود، رقم قرارداد تمام بازیکنان و مربیان این تیم را به صورت دقیق با وزارت ورزش چک می‌کرد. این اتفاق واقعاً رخ می‌داد.

 

منبع: پارس فوتبال

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/489bk2