پنج‌شنبه 10 اسفند 1402 - 29 Feb 2024
تاریخ انتشار: 1402/07/17 09:40
گوستاوو بلانکو | استقلال
کد خبر: 122254

خطر بلانکو روی سر استقلال | مهاجم استقلال بدون ثبت قرارداد هم غرامت می‌گیرد!

استقلال در حالی مثل رفسنجان را شکست داد که همه سرمایه‌های خود را در اختیار نداشت.

شاگردان جواد نکونام در استقلال شنبه شب توانستند در رفسنجان یک پیروزی ارزشمند خارج از خانه کسب کنند و حالا شرایطشان در جدول رده‌بندی لیگ برتر بهتر بهتر از گذشته است. این پیروزی در حالی حاصل شد که استقلالی‌ها تمام سرمایه‌های خود را در اختیار نداشتند و سرشناس‌ترین غایب آن‌ها گوستاوو بلانکو مهاجم آرژانتینی تازه به خدمت گرفته شده بود. بازیکنی که استقلال تاکید دارد بازیکن این باشگاه محسوب می‌شود، ولی از نظر سازمان لیگ او نمی‌تواند با پیراهن آبی در میادین ظاهر شود، چون برایش کارت بازی صادر نشده است! با توجه به بحث سقف بودجه، قرارداد بلانکو تا زمانی که استقلال نتواند رقم مورد نظر برای پرداختن به این بازیکن را تراز کند، در سازمان لیگ ثبت نخواهد شد و دقیقاً به همین خاطر بود که او مسابقه با مس رفسنجان را از دست داد، چون حتی اگر آمادگی بدنی کامل هم داشت باز هم جواد نکونام به لحاظ قانونی نمی‌توانست نامش را در فهرست ۱۸ نفره بگذارد، چون برای این مهاجم اصلاً کارت بازی صادر نشده است، اما به نظر می‌رسد داستان مذکور در واقع مشکل خود استقلال است و بلانکو باید پولش را طبق قرارداد بگیرد!

دریافت طلب و غرامت

اگرچه فیفا به فدراسیون‌ها اجازه داده تا برخی قوانین بومی برای شرایط مدیریتی فوتبال در کشور‌های مطبوع وضع کنند، اما اتخاذ چنین تدابیری به معنای پذیرفته شدن قواعد مذکور توسط کمیته انضباطی فیفا نیست و بار‌ها تاکید شده که اگر کار به بخش انضباطی و حقوقی فدراسیون جهانی فوتبال کشیده شود، قوانین خود فیفا برای صدور رای مد نظر قرار داده می‌شود روی همین اصل طرح سقف بودجه اگرچه با مخالفت فیفا مواجه نشد و فدراسیون فوتبال کشورمان توانست آن را پیاده کند، اما این مسئله به آن معنا نیست که کمیته انضباطیه فدراسیون جهانی فوتبال یا دادگاه عالی ورزش هم آن را می‌پذیرند. در حال حاضر بلانکو کارت بازی ندارد، اما باشگاه استقلال باید مطالبات او را تمام و کمال طبق قرارداد بپردازد و اگر کار به شکایت کشیده شود علاوه بر موارد مندرج در قرارداد به عنوان دستمزد رسمی، استقلال حتی میتواند محکوم به پرداخت غرامت هم بشود. دقیقاً مانند همان اتفاقی که برای پرونده وینفرد شفر و آندره‌آ استراماچونی به وقوع پیوست.

عکسی که مدرک شد

باشگاه استقلال چندی قبل با انتشار عکس گوستاوو بلانکو در کنار مدیران خود همراه با پیراهن این تیم مدعی شد بازیکن آرژانتینی هیچ مشکلی برای شرکت در تمرینات ندارد و یکی از نفرات جواد نکونام محسوب می‌شود. این اتفاق در نگاه اول هیچ مسئله عجیب و غیرمنطقی تلقی نمی‌شود، ولی ماجرا می‌تواند در صورت تقابل استقلال و بلانکو به یک مدرک تبدیل شود، چون برخی حقوقدانان آشنا به امور ورزشی مدعی‌اند حتی اگر استقلال تا پایان فصل هم نتواند برای بلانکو کارت بازی بگیرد، همین عکس از جمله مدارکی خواهد بود که این بازیکن می‌تواند آن را به فیفا ارائه کرده و مدعی دریافت مطالباتش شود. البته همه این اتفاقات در صورتی رخ می‌دهد که کار به شکایت کشیده شود.

حل می‌شود

با وجود همه این موارد، اما مدیران استقلال حرف دیگری می‌زنند و نگرانی هواداران را بی مورد می‌دانند. یکی از اعضای کادر مدیریتی باشگاه استقلال در این رابطه به خبر ورزشی می‌گوید: ما بلانکو را خریده‌ایم تا از او استفاده کنیم. قرار نیست پول بدهیم تا در ایران تماشاگر باشد این قضیه سقف بودجه و ثبت قراردادش هم با استفاده از راهکار‌های قانونی حل می‌شود شما مطمئن باشید کار او با استقلال به کمیته انضباطی فیفا کشیده نخواهد شد و قضیه جمع می‌شود.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/4bprmd