شنبه 05 خرداد 1403 - 25 May 2024
تاریخ انتشار: 1402/02/15 23:33
یارانه معیشتی
کد خبر: 39185

سوپرایز امشب رئیسی برای سرپرستان خانوار | واریز اضافه یارانه معیشتی در حساب ها

تا اردیبهشت ماه خبری از تغییر یارانه نقدی وجود ندارد. یارانه نقدی اردیبهشت ماه به حساب سرپرستان خانوار بزودی واریز خواهد شد.

یارانه معیشتی به کمک مالی است که دولت به بخش‌هایی از جامعه اعطا می‌کند که در شرایط اقتصادی نامطلوب و نیازمند هستند.یارانه‌ معیشتی ممکن است شامل پول نقد، کالا، خدمات، تسهیلات فرهنگی یا آموزشی و ... باشند. هدف یارانه معیشتی افزایش سطح رفاه اجتماعی، کاهش فقر و بیکاری و بهبود شرایط زندگی افراد است. در بسیاری از کشورها، برنامه‌های یارانه معیشتی برای کمک به افراد با درآمد کم، افراد سالمند، بیماران، کودکان و خانواده‌هایی که تحت فشار اقتصادی قرار دارند  پیاده‌سازی شده است.جهت اطلاع از یارانه معیشتی مطلب زیر را بخوانید.

پس از واریز دو مرحله یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب سرپرستان خانوار، برخی از اعضای اقتصادی دولت احتمال تبدیل آن به کالابرگ الکترونیکی را مطرح کردند. آخرین اخبار درباره یارانه معیشتی را با هم در سایت فردا میخوانیم.

فرمانده سپاه ناحیه نهاوند از توزیع ۱۰۰ میلیون تومان لباس و کفش بین نیازمندان شهرستان خبر داد.

علی مختاری امروز اظهار کرد: از سوی بسیج مساجد ۱۰۰ میلیون تومان لباس و کفش تهیه و بین  نیازمندان شهرستان توزیع شد.

وی با بیان اینکه این کمک‌ها در قالب طرح "نذرواره امید" جمع‌آوری شده بودند اضافه کرد: این طرح از ابتدای سال جاری تاکنون برای خرید لباس و پوشاک به همت بسیج مساجد و محلات سپاه ناحیه نهاوند به اجرا در آمده و از طریق پایگاهای بسیج  بین نیازمندان و محرومین حاشیه نشین شهر و روستا توزیع شده است.

فرمانده سپاه ناحیه نهاوند تصریح کرد: با اجرای این طرح بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان لباس و کفش برای ۳۳۰ نیازمند در قالب بن تهیه و توزیع شد که برای تداوم آن  لازم است خیرین همکاری‌ بیشتری با ما داشته باشند.

 ‌وی گفت: علاوه بر اجرای طرح نذرواره از نیمه دوم اسفندماه با همت پایگاه‌های مقاومت و گروه‌های جهادی نیز کار خرید و توزیع پوشاک انجام گرفت که در نوروز امسال ۷۲۴ دست پوشاک و کفش توزیع شد./تسنیم

 یارانه معیشتی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزارتومانی برای خانوارها

نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲اعلام کرد حفظ معیشت اقشار آسیب‌پذیر، مهم‌ترین اولویت کشور است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، چندی پیش خبرهایی مبنی بر تغییر قیمت یارانه نقدی یا جایگزینی کالابرگ بجای یارانه نقدی منتشر شد که براساس گزارشات اندیشه معاصر، هنوز برای تغییر یارانه نقدی تصمیم گیری نشده است.

وزیر اقتصاد گفت: تا اردیبهشت ماه خبری از تغییر یارانه نقدی وجود ندارد. یارانه نقدی اردیبهشت ماه به حساب سرپرستان خانوار بزودی واریز خواهد شد.

بیش از ۲۰ میلیون نفر فروردین ماه آخرین یارانه نقدی خود را دریافت کردند. نرخ جدید یارانه نقدی به اردیبهشت زودی اعلام خواهد شد. افزایش صددرصدی یارانه نقدی دهک های پایین. از امسال یارانه نقدی هدفمند خواهد شد..

سیدمحسن دهنوی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ در توئیتی نوشت: ‌هم‌زمان با این نابسامانی‌های اقتصادی و فشارهای ارزی،حفظ معیشت اقشار آسیب‌پذیر، مهم‌ترین اولویت کشور است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: همان‌طور که از قبل گفته شد مردم عزیز می‌توانند به صورت اعتباری تقریبا حدود یک ماه قبل از واریز یارانه نقدی‌شان خرید اعتباری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: تصمیم جدیدی هنوز در رابطه با شیوه‌ها و بسته‌های جدید اتخاذ نشده است.

مرتضوی درخصوص وضعیت افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با توجه به انتقادهای صورت گرفته به مصوبه شورای عالی کار عنوان کرد: افزایش حقوق‌ها در شورای عالی کار مصوب شده و احکام‌شان در حال صادر شدن است.

معاونت رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: یارانه فروردین سال‌جاری به حساب سرپرستان خانوار واریز و اعتبار خرید کالابرگ الکترونیک شارژ شد و یارانه‌بگیران می‌توانند از اعتبار یارانه ماه بعد در قالب کالابرگ الکترونیک، اقلام اساسی مورد نیاز خود را خرید کنند.

بر اساس این اطلاعیه مبلغ پرداخت یارانه برای دهک‌های اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان و دهک‌های چهارم تا نهم ۳۰۰ هزار تومان است.

چنانچه سرپرستان خانوار از کالابرگ الکترونیک استفاده نکرده باشند، رقم کامل یارانه برایشان قابل برداشت است و در صورت استفاده به‌ همان میزان از یارانه خانوار کسر شده و باقی‌مانده مبلغ به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

با واریز یارانه فروردین‌ماه، یارانه‌بگیران می‌توانند از اعتبار یارانه ماه بعد نیز در قالب کالابرگ الکترونیک، اقلام اساسی مورد نیاز خود را خرید کنند.

یادآور می‌شود طرح کالابرگ الکترونیک به صورت ملّی و در سراسر کشور اجرا می‌شود و در قالب این طرح بالغ بر ۳۵ هزار فروشگاه در تمام نقاط کشور به این سامانه متصل شده‌اند.

در این طرح، اعتبار همه خانوارهای یارانه‌بگیر شارژ شده و آنان می‌توانند یک ماه زودتر از دریافت یارانه نقدی، با کارت بانکی سرپرست خانوار از این اعتبار جهت خرید ۱۰ قلم کالای اساسی مشمول طرح ملّی کالابرگ الکترونیک استفاده کنند.

پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی پُر حاشیه بود که دولت با هدف جبران توان معیشتی خانوار تصمیم بر پرداخت یارانه گرفت اما مصوبه مجلس بر موضوع دیگری تاکید داشت؛ اینکه قیمت کالاهای اساسی به شهریورماه ۱۴۰۰ بازگردد.

در واقع مجلس دولت را مکلف به اجرای طرح جدیدی به نام کالابرگ الکترونیک می‌کرد. اما بعد از مدتی زمزمه‌هایی از مجلس به گوش رسید که نشان از نبود تمایل کافی در هیات دولت برای پیگیری سیاست کالابرگ داشت. یکی از نمایندگان مجلس نیز به تجارت‌نیوز گفته بود که دولت پول کافی برای به اجرا درآوردن این طرح در سراسر کشور را ندارد. اما در نهایت تمام این گفته‌ها از سوی وزیر اقتصاد رد شد.

در لایحه بودجه‌ای هم که دیرهنگام به مجلس رفت، تصمیم دولت بر اجرای همزمان یارانه نقدی و کالابرگ بود. با اینحال از دلِ نظرسنجی‌هایی که از سازمان‌های غیررسمی بیرون آمد، در پاسخ به این پرسش که مردم کالابرگ را می‌پسندند یا پول نقد را؟ این آمار ارائه شد؛ حدود ۸۰ درصد از مردم پرداخت یارانه به شیوه نقدی را ترجیح می‌دهند.

یکی از خبرنگاران محلی استان هرمزگان هم که در نهایت طرح کالابرگ بهمن ماه سال قبل در آنجا به اجرا درآمد، به تجارت‌نیوز گفته بود که اهالی هرمزگان هم با توجه به مشکلات معیشتی به یارانه نقدی بیشتر نیازمند هستند تا کالای ضروری مورد نظر خود را خریداری کنند. حالا، پس از گذشت یکی دو ماه از آغاز اجرای آزمایشی طرح کالابرگ در استان هرمزگان، سرنوشت این طرح به کجا رسیده است؟

«بازگشت به دوره کوپن» از بهمن ماه سال گذشته در استان هرمزگان به صورت آزمایشی کلید خورد. بعد از آماده شدن بستر لازم برای اجرای این طرح هم، اعلام شد که تمام خانوارهای یارانه‌بگیری که حساب‌شان در استان افتتاح شده، مشمول طرح کالابرگ می‌شوند. دولت سیزدهم تصمیم گرفت تا با هدف حمایت از سبد غذایی خانوار، این امکان را برای این خانوار فراهم کند تا با اعتبار یارانه‌ای که پیشتر به آنها تعلق می‌گرفت، بتوانند ۱۰ قلم کالای اساسی را یک ماه زودتر خریداری کنند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/4mqg6b