شنبه 26 خرداد 1403 - 15 Jun 2024
تاریخ انتشار: 1398/10/01 04:52
ووریا غفوری؛
کد خبر: 3222

اتفاقات اخیر استقلال طبیعی نبود

اول فصل شرایط ما به مراتب نگران کننده‌تر از امروز بود. شاید خیلی‌ها تصور می‌کردند دیگر جمع و جور کردن این استقلال شدنی نیست اما خواستیم و امتیاز‌ها را جبران کردیم و حتی به صدر جدول هم رسیدیم.

به گزارش خبرنگار رصد ورزشی و به نقل از ورزش سه؛  در رسیدن استقلال به جمع مدعیان قهرمانی لیگ نوزدهم نباید فقط استراماچونی را به‌عنوان سرمربی موثر دانست. گرچه حضور مرد ایتالیایی موجب تحولات بزرگی در کانون این تیم شده و این تیم با سبک و سیاق تازه‌ای چشم‌ها را خیره می‌کند و به تیمی رعب‌آور و جذاب بدل گردیده اما نقش بازیکنان نیز که به خوبی خواسته‌های سرمربی خود را در میدان بازی به اجرا درآوردند نیز بسیار پررنگ بود و نباید از اثرگذاری مجموعه تیم غافل بود.

یکی از این بازیکنان که علاوه بر نقش بازیکنی و کاپیتانی در روزهای بحرانی غیبت استراماچونی مسئولیت‌های دیگری را به دوش داشت، وریا غفوری است. چهره جذابی که حالا به یکی از محبوب‌ترین بازیکنان استقلال نیز بدل شده و جایگاه محکمی روی سکو‌ها دارد.

وریا در نیم فصلی که گذشت به واقع عصای دست استراماچونی بود و حتی در روزهایی که سرمربی استقلال حضور نداشت توانست اتحاد درونی تیم را حفظ کند. هر چند که وریا متواضعانه نقشی برای خود قایل نیست اما حقیقت چیز دیگری را می‌گوید ...

 نیم فصل گذشت و استقلال با قرار گرفتن در جایگاه نسبتاً مناسبی به تعطیلات رفت. شاید می‌توانستید رتبه بهتری را هم به دست آورید اما مسائل اخیر باعث شد تیم تحت‌الشعاع جدایی استراماچونی قرار بگیرد. می‌خواهیم درباره روزهایی که با استقلال سپری کردی برای‌مان صحبت کنی. در این نیم فصل چه به شما گذشت؟

 واقعیت این است که شروع‌مان خیلی خوب نبود. ما در شرایطی وارد لیگ شدیم که تازه فصل سخت بدنسازی را پشت سرگذاشته بودیم. از طرفی آقای استراماچونی هم تازه به تیم ما ملحق شده بود و زمان نیاز داشتیم تا هم ما و هم ایشان با تفکرات یکدیگر آشنا شویم. ورود بازیکنان جدید هم تأثیرگذار بود. استقلال در واقع با تیم متفاوتی گام به لیگ نوزدهم گذاشته بود که این باعث شد در هفته‌های آغازین آن نتایجی که مد نظرمان است را به دست نیاوریم اما شما دیدید که وقتی چند هفته از لیگ گذشت استقلال آرام آرام به تیم بهتری تبدیل شد. برد‌های ما دقیقاً از زمانی شروع شد که به هماهنگی بیشتری رسیدیم. همین شد که استقلال در نهایت با آمار خوبی لیگ را در نیم فصل تمام کرد.

 حواشی زیادی هم در این ایام به وجود آمد که در روند کاری شما تأثیرگذار بود.

 همینطور است. ما با حواشی زیادی مواجه شدیم که هنوز هم با برخی از آنها داریم دست و پنجه نرم می‌کنیم. من فقط می‌توانم امیدوار باشم که این حواشی برای همیشه از تیم دور شود تا بتوانیم در محیطی آرام مسئولیت‌های‌مان را انجام دهیم. امیدوارم شرایطی پیش بیاید که هم مدیران هم کادرفنی و هم بازیکنان در آرامش کامل قرار بگیرند و بتوانند بدون هیچ مشکلی با کسب نتایج مطلوب فقط به فکر شاد کردن دل هواداران استقلال باشند. رسیدن به چنین روزی آرزوی من است...

 در روزهایی که استقلال با حاشیه‌های متفاوتی مواجه بود این ذهنیت به وجود می‌آمد که شاید دست‌هایی نمی‌خواهند این تیم موفق باشد. ماجرای رفتن استراماچونی و ناتوانی مدیران در پرداخت به موقع حقوق ایشان این ذهنیت را بیش از پیش تقویت کرده است. آیا تو هم همین عقیده را داری و تصور می‌کنی دست‌هایی تعمداً مانع از نتیجه‌گیری استقلال شده یا تمام وقایع را ناشی از مسائل دیگری می‌دانی؟

 من اسمش را دست‌های پشت پرده، دسیسه یا این جور واژه‌ها نمی‌گذارم. من اعتقاد دارم که سطحی‌نگری‌ها و بی‌مسئولیتی‌ها کار را به اینجا رساند که سرمربی در میانه‌های راه به کشورش رفته است. من نمی‌توانم به چیز دیگری جز این مسأله فکر کنم. به اعتقاد من تعمدی در کار نبوده و فقط یکسری اهمال‌ها انجام شده که حالا هم فکر می‌کنم تصمیم‌گیران درصدد جبران مافات هستند. فکر می‌کنم الان چنین فضایی در استقلال حاکم است و آنها که دستی بر آتش دارند متوجه شده‌اند که باید چه تصمیم‌هایی برای تیم بگیرند که به نفع همه باشد. اما به هرحال ما از این وضعیتی که به وجود آمد ضربه خوردیم.

32

 آیا استراماچونی در بازگشت می‌تواند به اوضاع استقلال سروسامان دهد و این امتیاز‌هایی که از دست رفته را جبران کند؟ نسبت به آینده تیمت چه حسی داری؟

اگر اشتباه نکنم و به آخرین اخباری که رسیده استناد کنم احتمالاً مشکل ایشان حل شده و باید منتظر بازگشتش از ایتالیا باشیم. نظر من قطعاً درباره ایشان مثبت است و فکر می‌کنم می‌توانیم دست به دست هم بدهیم و امتیاز‌هایی که عقب افتادیم را جبران کنیم. اول فصل شرایط ما به مراتب نگران کننده‌تر از امروز بود. شما قطعاً به یاد دارید که ما کجای جدول بودیم و شاید خیلی‌ها تصور می‌کردند دیگر جمع و جور کردن این استقلال شدنی نیست اما خواستیم و امتیاز‌ها را جبران کردیم و حتی به صدر جدول هم رسیدیم. الان هم در جایگاه خوبی هستیم و فرصت جبران فراهم است. ما فاصله آنچنانی با صدر جدول نداریم. استقلال تیمی است که با بهره‌گیری از همین کادر فنی و بازیکنان می‌تواند دوباره به صدرجدول برود. فکر می‌کنم نیم فصل دوم خیلی چیز‌ها روشن می‌شود.

در روزهای بحرانی که استراماچونی به دلیل اختلاف‌هایی که با باشگاه داشت مسئولیت تو به‌عنوان کاپیتان بیشتر از دیگر بازیکنان بود. حتی گفته شد که در جریان بازی‌های استقلال علاوه بر انجام مسئولیت‌های یک بازیکن، همزمان کار فنی را هم زیر نظر داری. حتی گفته شد تعویض‌ها نیز به عهده تو بود. آیا این خبر‌ها را تأیید می‌کنی؟

 باید تأکید کنم که من فقط برای استقلال بازی می‌کردم و نقش خودم را به‌عنوان بازیکن انجام می‌دادم. من حقیقتاً در تعویض‌ها و اینکه بخواهم بگویم کدام بازیکن از زمین بیرون برود و یا مسائل فنی و تاکتیکی نقشی نداشتم. کار به عهده دیگران بود. فقط در بازی با شاهین که سرپرست نداشتیم من تا حدی هماهنگی‌های وسط زمین را انجام دادم که آن هم به دلیل شرایط خاص تیم اجتناب‌ناپذیر بود اما هیچ دخالتی در کار فنی نداشتم و فقط سعی کردم به‌عنوان یک بازیکن و کسی که بازوبند کاپیتانی را به دست بسته مسئولیت‌های خودم را انجام بدهم. امیدوارم توانسته باشم در این روزهای حساس و بحرانی کاری برای استقلال کرده باشم. البته باید تأکید کنم که این فقط وریا غفوری نبود که در این شرایط به تیم کمک کرد. تک تک بچه‌ها و کسانی که روی نیمکت مسئولیتی داشتند در این چند روز به تیم کمک کردند و اجازه ندادند یک آبروریزی بزرگ رخ بدهد. استقلال واقعاً در هیچ برهه از تاریخ خودش چنین شرایطی را تجربه نکرده بود که نه سرمربی داشته باشد، نه مربی. ما در اوج بلاتکلیفی آبروی استقلال را حفظ کردیم و اجازه ندادیم فشارها کمر تیم را بشکند.

 و البته مشکلات مالی هم بود ... درباره دریافتی‌های شما خبرهای متفاوتی به گوش می‌رسد. آیا باشگاه توانسته به تعهدات مالی‌اش تا به امروز عمل کند؟

 اگر فوتبالی باشید می‌دانید که طبق توافق‌هایی که ابتدای فصل می‌شود باشگاه موظف است 50 تا 60 درصد از قرارداد بازیکنان و دیگر ارکان خودش را تا نیم فصل پرداخت کند. ولی به جز 4، 5 بازیکن غالباً زیر 30 درصد دریافتی داشته‌اند. متأسفانه از لحاظ مالی شرایط ما خیلی حاد است. شرایط بدی را تجربه می‌کنیم اما باید به‌عنوان کاپیتان تیم بگویم که این بچه‌ها با وجود دریافتی‌های کمی که داشتند غیرت کردند که کار را تا اینجا جلو بردند.

شاید می‌توانستند با اعتراض‌های خودشان به مشکلات دامن بزنند اما هرگز این کار را نکردند. امیدوارم در فرصت مناسب این مشکلات از بین برود و دریافتی‌ها به حد نصاب برسد. ما یک مجموعه ایده‌‌آل هستیم که اگر کمی حمایت بیشتری شویم قطعاً می‌توانیم به قهرمانی برسیم. همه چیز قابل جبران است و با کاری که آقای خلیل‌زاده به‌عنوان سرپرست مدیرعاملی باشگاه شروع کرده من به آینده خیلی خوشبینم. آقای خلیل‌زاده به‌عنوان سرپرست مسئولیت‌ها را به عهده گرفته و ان‌شاء‌الله مشکلات از بین برود و شرایط تیم ما آرمانی شود.

در این روزهای بلاتکلیفی هواداران هم خیلی پشت شما بودند. شاید اگر فشار‌های آنها نبود مشکلات با استراماچونی به این زودی از بین نمی‌رفت.

 هواداران استقلال عاشقانه تیم را حمایت کردند. من فقط می‌توانم به آنها بگویم که دست‌تان درد نکند و قطعاً برای راضی نگه داشتن شما نهایت تلاش‌مان را می‌کنیم. از آنها می‌خواهم به حمایت‌های‌شان ادامه دهند. ما به آنها نیاز داریم. یک نیم فصل سخت پیش روی استقلال است که اگر حمایت آنها باشد برای ما ساده خواهد شد.

 تصویر اشک یکی از هواداران‌تان بعد از بازی با ماشین‌سازی در صفحات مجازی دست به دست می‌شد. عکسی که خیلی دردناک بود.

بله، آن تصویر را دیدم. ما می‌فهمیم که اشک آن هوادار برای چه بود. باید بگویم که اشک آن هوادار به خاطر باخت به ماشین‌سازی نبود. اشک آن هوادار به خاطر مسائلی بود که در این مدت بر استقلال گذشت. امیدوارم تصمیم‌گیران استقلال اشک آن هوادار را دیده باشند و بدانند که هر تصمیم آنها تا چه اندازه در روحیات و حال و هوای هواداران ما تأثیرگذار است. امیدوارم اشک آن هوادار را دیده باشند و با سطحی‌نگری به مسائل استقلال نگاه نکنند. تصمیم‌گیران استقلال بدانند که هر تصمیم آنها در جامعه ما بسیار اثرگذار است. استقلال تیم بسیار بزرگی است که باید مسئولان دلسوزی پست سرش باشند و قدر این هواداران را بدانند. امیدوارم دیگر اشک هواداران را در ورزشگاه‌ها نبینم و مدیران و مسئولان حساسیت‌ها را بشناسند و با مسئولیت‌پذیری بیشتری تیم را مدیریت کنند.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/4yzba2