پنج‌شنبه 10 اسفند 1402 - 29 Feb 2024
تاریخ انتشار: 1399/06/14 09:06
کد خبر: 11930

آمار وحشتناک استقلال

تعداد بالای گل خورده استقلال یکی از عوامل اصلی قهرمان نشدن این تیم در جام حذفی و لیگ برتر بود.

 سرانجام استقلال یک فصل طولانی و پُر از اتفاق و حواشی را با دو نایب قهرمانی در لیگ و حذفی به پایان رساند و دستش از جام کوتاه ماند.فصلی که بخاطر کرونا و تعطیلی، یکسال طول کشید و انواع واقسام اتفاقات تلخ و شیرین برای این تیم رخ داد.

عوامل بسیاری در عدم قهرمانی استقلال در این دو جام دخیل بودند، اما هدف ما آنالیز فنی و بررسی مسایل مربوط به درون مستطیل سبز است و نه عوامل حاشیه ای. استقلال فصل ۹۸-۹۹ تیم جذاب و پرتحرکی بود که بنای آن را استراماچونی برپایه سیستم ۲-۵-۳ نوین طراحی کرد و فرهاد مجیدی هم در ادامه همین روش را در پیش گرفت.

سیستمی که بازیکنان استقلال کم کم با آن آشنا شدند و شکل تیمیِ خوبی پیدا کردند.استقلال با این سیستم تبدیل به تیمی هجومی و خطرناک شد.در هنگام حمله علاوه بر ۲ مهاجم اصلی، ۲ بالِ کناری و ۲ هافبک وسط هم حضور داشتند و عملا با ۶ نفر به دروازه حریفان نزدیک میشدند.همین امر موجب شد استقلال با ۵۵ گل زده صاحب بهترین خط حمله لیگ شود و در اکثر بازیها گلهای زیادی به ثمر برساند.دیاباته با ۱۵ گل، آقای گل لیگ شد و قایدی و مطهری هر کدام ۱۰ گل به ثمر رساندند. اما وضعیت این تیم در فاز دفاعی کاملا متفاوت بود.

استقلال با ۳۱ گل خورده، بین ۶ تیم مدعی بالای جدول، بیشترین گل خورده را داشت و در بین ۱۶ تیم لیگ، نُهمین خط دفاعی ضعیف لیگ را داشت. جالب اینجاست این تیم از پارس جنوبیِ رده پانزدهمی که به لیگ یک سقوط کرد، بیشتر گل خورده است.در فوتبال روزِ دنیا، برای قهرمان شدن فاکتورهای متعددی نیاز است که یکی از مهمترین آنها، داشتن یک خط دفاعیِ مستحکم می باشد.

در لیگ خودمان هم معمولا تیمهای قهرمان صاحب بهترین خط دفاعی بوده اند.مثل استقلال خوزستان فصل ۹۴-۹۵ و پرسپولیسِ این چند فصل اخیر.فاکتورهای متعددی را میتوان برای ضعف خطِ دفاعی استقلال بیان کرد که از مهمترین آنها باید به مصدومیت ها و جابجایی های فراوان مدافعان، عدم بالانس تیم در فاز دفاعی، اُفت فاحش حسینی در خط دروازه و نبود یک رقیب و آلترناتیو سطح بالا برای او اشاره کرد.

عارف غلامی و سیاوش یزدانی و روزبه چشمی، بازیهای زیادی را بخاطر مصدومیت از دست دادند.محمد دانشگر چند بازی را بخاطر مسائل انضباطی و یا محرومیت از دست داد و زکی پور و حسینی از آمادگی دور بودند. همانطور که گفتیم عدم بالانس تیم هم در فاز دفاعی به این تیم لطمه زد.بازیکنانی که با عطش فراوان در حمله شرکت میکردند ولی هنگام دفاع در برگشت ها یا کُند بودند و یا ناهماهنگ. بخصوص بالهای کناری که در هنگام دفاع باید نقش مدافع کناری را بازی میکردند ولی در بسیاری از صحنه ها، جایِ خالیه آنها دیده میشد و گاهی مدافعان وسط برای پوشش به کناره ها میرفتند وهمین امر باعث ایجاد فضا در عمق دفاع میشد.

آمار هم گویای همین نکته است که استقلال در این فصل کمتر توانسته کلین شیت بکند.این تیم در ۵ هفته پایانی لیگ در همه بازیها گل خورده و مدافعان این تیم براحتی به حریف اجازه بازیسازی و خودنمایی دادند.اما هواداران این تیم باید امیدوار باشند با حفظ اکثریت این بازیکنان و جذب چند مهره جدید و ترمیم نقاط ضعف،بخصوص در فاز دفاعی، استقلال برای فصل آینده میتواند مدعی قهرمانی باشد بشرط آنکه هرچه زودتر تکلیف نیمکت این تیم مشخص شود.

 

 

منبع: ورزش سه

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://rasadvarzeshi.com/d/4brze2